Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Śluby panieńskie - Charakterystyka Gustawa

    Głównym bohaterem "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry jest Gustaw, zwany zdrobniale Guciem. To młodzieniec, który wychował się w Warszawie i z pewnością nigdy nie wybrałby się z własnej woli na prowincję. Przyjeżdża na wieś z woli swojego wuja Radosta, który chce, aby chłopak w końcu się ożenił. Jego żoną ma zostać Aniela, dziewczyna dobra, piękna i bystra, ale w oczach Gucia jest to proste dziewczę ze wsi, dlatego nie śpieszy się do oświadczyn.
    Poznajemy Gustawa jako przystojnego, energicznego młodzieńca, który spędza czas na zabawie, balach, hazardzie i flirtach z kobietami. Klara nazywa go "warszawską laleczką", odnosi się z pogardą do jego opinii na temat życia wiejskiego oraz stylu życia. Radost także krytykuje Gucia, ponieważ uważa, że chłopak jest zbyt pewny siebie, jednak kocha go tak bardzo, że nawet kiedy próbuje go upomnieć, wystarczy, by Gucio uśmiechnął się, a Radost zapomina o wszystkim. Młodzieniec dobrze wie, jak wielką miłością darzy go wuj, co wykorzystuje, by osiągać swoje cele. Dobrójska ocenia Gustawa całkiem pozytywnie, wie, że młodość sprzyja lekkomyślności, ale wierzy, że serce chłopaka jest dobre i na pewno nie skrzywdzi jej córki, która ma wyjść za niego za mąż. Guciowi wcale nie śpieszy się do ożenku, który będzie oznaczał koniec z dotychczasowym trybem życia oraz pozostanie na wsi. Dlatego zamiast od razu poprosić o rękę dziewczyny, wzbrania się przed tym, ponieważ i tak wie, że będzie musiał się z nią ożenić. Aniela nabiera niechęci do nierozsądnego młodzieńca i uznaje, że nie posiada on żadnych głębszych uczuć, dlatego kiedy w końcu Gucio oświadcza się, odmawia mu.
    Kiedy bohater zauważa, że jego życie u boku Anieli wcale nie jest takie pewne, ponieważ dziewczyna złożyła śluby panieńskie, w myśl których


Komentarze

    5 + 6 =