Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Śluby panieńskie - streszczenie - strona 9

w końcu mówi mu, że wkrótce ma zostać żoną Radosta. Albin wpada we wściekłość, wybiega z pokoju, odnajduje Radosta i wyzywa go na pojedynek.

Scena 5 - Radost wścieka się na swego krewniaka i rusza na jego poszukiwania. Jego gniew potęgują pretensje Albina, więc Aniela i gospodyni próbują go zatrzymać, obawiając się o Gustawa.

Scena 6 - Aniela myśli, że jest sama, i wyznaje przed sobą, że wyjazd Gucia będzie dla niej cierpieniem. Młodzieniec wychodzi z ukrycia i pyta ją, czy go kocha, co ona potwierdza. Wyznaje jej miłość i przyznaje się, że uknuł całą intrygę, ale zrobił to, mając dobre intencje

Scena 7 - Radost znajduje bratanka i żąda wyjaśnień, na co Gustaw odpowiada tylko, że kocha Klarę, a ona kocha jego. Wuj jest niezadowolony odpowiedzią i wypytuje o kolejne sprawy, na co jego krewniak mówi coś o balu maskowym.

Scena 8 - Starszy człowiek dowiaduje się od Albina o rzekomym planowanym ślubie z Klarą i wychodzi na jaw, że wszystko wymyślił Gustaw, by połączyć dwie pary. Pani Dobrójska zgadza się na ślub jego i Anieli. Wuj żąda kolejnych wyjaśnień, ale Gucio jedynie dziękuje mu za jego pomoc.