Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Śluby panieńskie - streszczenie - strona 8

odbiera jako potwierdzenie jego matrymonialnych zamiarów. Odchodzi i obiecuje przysłać do niej Albina.

Scena 9 - Aniela wyznaje przyjaciółce, że list, który Gustaw dyktował, sprawił, że ujrzała go w innym świetle i zakochała się w nim. Klara niespecjalnie słucha Anieli, pociesza się, że może wyjść za Albina, by uniknąć małżeństwa z Radostem. Aniela wyznaje jej, że Albin już się nią nie interesuje, a teraz uczuciem darzy Anielę, co irytuje Klarę i upewnia w niestałości męskich serc. Żąda, by jej przyjaciółka powtórzyła słowa przysięgi, jednak ta nie robi tego.

Akt V

Scena 1 - Radost nie ma pojęcia, dlaczego podczas obiadu wszyscy są milczący i przygnębieni, łącznie z panią Dobrójską. Dochodzi do wniosku, że winnym jest Gustaw.
Scena 2 - Albin trwa w postanowieniu i zauważa efekty swej obojętności - Klara rzuca mu różne spojrzenia. Gustaw chwali go i zaleca, by trwał w takim zachowaniu, a Klara na pewno będzie zmieni swe zdanie i będzie chciała wyjść za Albina.

Scena 3 - Klara wpada do pokoju, ale widząc Albina w towarzystwie Gustawa, tłumaczy się poszukiwaniem Anieli. Gucio proponuje Albinowi, by siedział w pobliżu, podczas gdy on porozmawia z Klarą. Żartuje z dziewczyny i nawiązując do jej domniemanego małżeństwa z Radostem nazywa ją swoją stryjenką. Dziewczyna zanosi się płaczem, więc mówi jej, że kocha Anielę, ale nie wie, czy ona czuje coś do niego. Otrzymuje zapewnienie Klary o uczuciach przyjaciółki. Dziewczyna prosi, by pomógł jej, na co Gustaw pyta, czy darzy jakimiś uczuciami Albina. Klara mówi, że chociaż do tej pory gardziła jego afektem, teraz jest mu przychylna, na co młodzieniec wygłasza opinię, iż zawsze zarzucała mężczyznom niestałość, a sama nie jest konsekwentna. Gucio opuszcza pokój.

Scena 4 - Klara uskarża się na swój los, ale Albin nic nie odpowiada,