Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Śluby panieńskie - streszczenie - strona 7

ślubie z Radostem. Dziewczyna nie chce uwierzyć w tą informację, ale w końcu zostaje przekonana, ponieważ jej ojciec jest człowiekiem, który byłby w stanie wybrać jej takiego męża. Dochodzi do wnioski, że raczej wstąpi do klasztoru albo wyjdzie za Albina, niż zwiąże się ze starym człowiekiem. Idzie poradzić się gospodyni.

Scena 5 - Gucio przynosi narzędzia pisarskie, więc zasiadają do pisania listu. Aniela mówi, że poinformowała przyjaciółkę o planach jej ojca co do jej przyszłości, a Gustaw wyznaje, że Albin jest w Anieli zakochany, ponieważ zniechęcił się zachowaniem Klary. Młodzieniec dyktuje list, dziewczyna jest zawstydzona sytuacją i co chwilę chce przerwać pisanie, ale chłopak nalega. Nagle Gucio wyznaje swoje uczucia do Anieli, ale szybko wyjaśnia, że darzy nimi swą wybrankę, czyli adresatkę listu, i chciałby, by Aniela pomogła mu przelać je na papier. Para usłyszała jakieś kroki na korytarzu, więc przerywają pisanie, a Gustaw odchodzi. Dziewczyna wspomina piękne słowa młodzieńca i wpada w smutek.

Scena 6 - Klara opowiada pani Dobrójskiej o tym, że ma wyjść za Radosta. Aniela potwierdza słowa dziewczyny, mówiąc, iż była świadkiem kłótni Gustawa i jego wuja. Gospodyni postanawia upewnić się, że wszystko jest prawdą, pytając o to ojca panienki.

Scena 7 - Klara i pani Dobrójska rozmawiają. Kobieta dochodzi do wniosku, że Klara nie może sprzeciwić się woli ojca, który pewnie podjął taką decyzję, ponieważ widział jej zachowanie wobec biednego Albina. Do pokoju wchodzi Radost, więc rozmowa się kończy.

Scena 8 - Nieświadomy niczego Radost pyta Klarę o jej poglądy na małżeństwo. Dziewczyna opowiada, że będzie dla męża prawdziwą zmorą i będzie go dręczyć do końca życia. Starszy człowiek śmieje się ze słów dziewczyny i żartuje, że sam mógłby być panem młodym, co ona