Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Śluby panieńskie - streszczenie - strona 6

Radost nie ustępuje, więc Gucio grozi, że jeżeli nie przestanie, to wróci do Warszawy. Mówi wujowi, że Albin zakochał się w Anieli, natomiast jego zachowanie wobec Klary to mistyfikacja. Zapewnia wuja, że sam wkrótce zdobędzie rękę dziewczyny.

Akt IV

Scena 1 - Gustaw prosi Jana, by owinął jego rękę chustką, by udawać, iż jest ranny.

Scena 2 - Do pokoju wchodzi Albin i prosi chłopaka o radę, ponieważ nie wie już, co ma robić, by skłonić do siebie Klarę. Gustaw zapewnia, że słyszał Klarę przyznającą, że kocha nieszczęśnika i obiecuje, że Albin zdobędzie jej rękę, ale musi wykonywać jego zalecenia. Gustaw nakazuje, by udawał obojętnego wobec Klary, na co Albin mówi, że to niemożliwe, ale w końcu zgadza się być obojętnym przez jeden dzień. Kiedy Gucio zostaje sam, dochodzi do wniosku, że jego rada na pewno pomoże, ponieważ nawet jeżeli nie wzbudzi od razu miłości Klary, to przynajmniej sprawi, że dziewczyna zainteresuje się zmianą w zachowaniu tego człowieka.

Scena 3 - Gucio rozmawia z Anielą. Opowiada, że przekonał stryja o swojej niewinności i poprosił, by pomogła mu napisać list miłosny, ponieważ skaleczył się i nie może trzymać pióra. Dziewczyna czuje się zażenowana, ale spełnia jego prośbę. Opowiada, że nie wierzy w szczerość i trwałość afektów mężczyzn. Młodzieniec sprzeciwił się temu, mówiąc, że niektórzy ludzie są dla siebie stworzeni, a ich dusze na pewno się ze sobą złączą na zawsze, niezależnie od okoliczności. Jest pewien, że nawet Klara złamie swoje przyrzeczenia, bowiem wedle woli swego chciwego ojca ma wkrótce wyjść za Radosta, którego na pewno pokocha. Chłopak odchodzi, by przynieść papier i pióro, a dziewczyna przyznaje, że mężczyznę łatwo nienawidzić, kiedy jest niegodziwy, a kiedy jest miły, łatwo go kochać.

Scena 4 - Klara dowiaduje się od Anieli o zaplanowanym