Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Śluby panieńskie - streszczenie - strona 5

z ukochaną, bowiem dawniej stoczył pojedynek z jej ojcem. Prosi, by Aniela przy świadkach odrzuciła jego oświadczyny, a wtedy wuj nie będzie próbował zmuszać ich do małżeństwa. Jeżeli natomiast nie będzie mógł połączyć się z ukochaną, na pewno popełni samobójstwo, już teraz je rozważa. Dziewczyna zgadza się w obawie o życie młodzieńca, więc Gustaw prosi, by zachowywali się jak do tej pory - on będzie próbował zdobyć jej serce, zaś ona będzie obojętna.

Scena 2 - Wuj chłopaka słyszy końcówkę rozmowy z Anielą. Młodzieniec wmawia dziewczynie, że Radost podsłuchał całą ich poufną rozmowę i jest wściekły na podopiecznego. Nakłania wuja, by udawał zagniewanego, co faktycznie denerwuje Radosta, bowiem bierze to za kolejny wygłup Gucia. Zdenerwowany wychodzi z pokoju.

Scena 3 - Aniela współczuje Guciowi i snuje przypuszczenie, iż może Radost nie słyszał całej rozmowy, ale młodzieniec uznaje, że nawet jeżeli usłyszał tylko fragment, to na pewno wie, czego dotyczyła i będzie próbował zmusić chłopaka do małżeństwa z Anielą. Idzie porozmawiać z wujem i radzi dziewczynie, by sama nie stawała Radostowi na drodze.

Scena 4 - Aniela zastanawia się nad tym, co usłyszała, i uznaje wyznanie Gustawa za absolutnie szczere, ponieważ nie mógłby udawać tak wielkiego afektu.

Scena 5 - Aniela rozmawia z Klarą i zwierza się jej z tajemnicy młodzieńca. Klara zauważa, że Gustaw chyba wywołał w dziewczynie jakieś pozytywne uczucia, ale Aniela zaprzecza temu i tłumaczy się, że skoro chłopak jej zaufał, to nie może go zawieść. Postanawia opowiedzieć o sprawie swojej matce, ale nagle do pokoju wchodzi Radost i dziewczyna ucieka. Po chwili do pokoju wchodzi Gustaw, ale szybko wychodzi, więc wuj goni go.

Scena 6 - Młodzieniec próbuje się wykręcić przed wujem, tłumacząc, że nie dzieje się nic ważnego.